Wwoofer (sőt wwoofeuse) – vagyis a WWOOF keretein belül önkénteskedtem szállásért és ellátásért ökofarmon. Én speciel Franciaországban, de összesen 140 országból választhattam volna farmot, köztük Magyarországról is.
Csupán két éve tudok a WWOOF-ról, a lányom révén, aki akkor is és az idén is 2,5 hónapot töltött francia farmokon. Az idén “elvitt” engem is. És ezzel életem egyik legnagyobb élményét kaptam, utazási tapasztalatokat nézve a legfantasztikusabbat.
A rendszer nagyon egyszerű. A farmer bejelentkezik az országa WWOOF közösségébe, vállalja, hogy önkéntest vagy önkénteseket fogad a gazdaságában, szállást és étkezést ad az önkéntes napi 5 órai munkájáért cserébe.
A másik oldalon van a kíváncsi, a biogazdálkodás, az ökoépítés iránt érdeklődő önkéntes, aki vállalja, hogy segít a farmon, részt vesz a vendéglátó család életében.
Ha érdekel az ökológiai gazdálkodás, a permakultúra, a biokertészet, az ökoépítés, a farmélet, ha úgy gondolog, hogy szívesen részt vennél az ott folyó munkában, egy család hétköznapjaiban, megismernél egy új vidéket, országot, kultúrát, és nem gond, hogy napi pár órát munkálkodj érte, a wwoofing neked való lehet.
Amikor megszületik az elhatározás, hogy belevágsz, először azt érdemes kitalálni, hová mennél. Melyik országba, melyik vidékre. Ezt nyilván befolyásolja a nyelvtudás is, de hga angolul beszélsz, majdnem minden országban találhatsz olyan házigazdát, akivel meg tudod értetni magadat. Még Franciaországban is 🙂
A központi WWOOF honlapról elérhetők az országos oldalak. Ide töltik fel a fogadó gazdák a profiljukat. Infókat arról, hogy mivel foglalkoznak, milyen munka van nálunk, milyen nyelveken beszélnek, hány önkéntest fogadnak egyszerre és mennyi időre, illetve mely hónapokban, milyen szállást és étkezést tudnak biztosítani, és hogy nagyjából hol van a farm, melyik nagyobb város közelében.
A pontos címe és a vendéglátó elérhetősége, valamint az ott járt önkéntesek értékelései csak akkor lesznek láthatók, ha befizeted az országra vonatkozó éves tagsági díjat. Ez nem nagy összeg, pl. Franciaországba 15 euró egy főre, ha ketten mentek, 20 euró kettőtöknek. (Ezen kívül csak az oda- és visszautat kell fizetned, na meg a zsebpénzedet.)
Franciaországban rengeteg farm közül lehet válogatni. Lehetetlen is mindet végignézni. És nagyon különlegesek is vannak köztük a szamártejes kozmetikumot készítőtől a sáfrányfarmon át az apátságig. Persze nem biztos, hogy nem egy egyszerűnek hangzó, “semmi különös” farm lesz a legjobb helyed. (A francia oldal – és a magyar is! – egyébként nagyon jó, sok rajta az infó. A többnyelvű házigazdák minkét nyelven bemutatkoznak.)
Van benne lutri kétségtelenül. Segítenek valamennyit az értékelések, de végül is mindenkinek más a jó, mindenki mást keres egy ilyen kalandban.
Fontos a hozzáállás, mindkét részről. A fogadó önként lépett a rendszerbe, és elfogadta a szabályokat. Nem ingyen munkaerőt keres, de az ellátáson kívül nem is adhat ellentételezés. Csak információt, tudást, élményt
Az önkéntes pedig ne olcsó szálláshelyért menjen a farmra, hanem információért, tudásért, élményért.
Mindkettőjüknek el kell fogadniuk a WWOOF kartáját! (Nem tudom, létezik-e minden nyelven, én csak franciául ismerem. De a WWOOF elvei minen ország oldalán megtalálhatók.)
Persze nem minden vendéglátó egyformán kedves, barátkozó. Van, aki családtagként kezel az ott töltött idő alatt, mesél, beszélget, elvisz helyekre, kirándulni, megmutatja a környéket, a helyi közösséget. Ott tényleg lehet tanulni, szórakozni, élményeket gyűjteni. Sok helyen adnak pl. biciklit, amivel kényelmesen felfedezhető a környék.
Összefuthatsz más wwooferekkel is, és az is klassz lehet.
Aztán nyelvtanulásnak sem utolsó, ha olyan országba mész, amelyiknek beszéled, tanulod a nyelvét. Nincs az a szuper nyelvtanfolyam, ami ilyen intenzív és hatékony.
És persze egész más így utazni. Nem egy hotelból, turistabuszból, éttermi fogásokból, múzeumokból ismerni meg egy kulúrát, egy népet. Hanem családokon, helybéli embereken, a hétköznapokon keresztül.
Nem is a munka része, ami szokatlan, mert az csak olyan mint egy másfajta munkahely. De, hogy bemész vad idegenek konyhájába, kiveszed a reggelirevalót a hűtőjükből, közösen főztök ebédet, megterítetek, együtt esztek, majd ugyancsak együtt, esetleg felváltva mosogattok, kitakarítotok, csináljátok a házimunkát, mintha te is a családba tartoznál, az először elég fura érzés.
De bele lehet jönni, és a végén nehéz abbahagyni.
Én nem is akarom, csak egy időre felfüggesztettem, míg összegyűjtöm a szabadságomat a következő turnusra.
Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzésemet!
Kérlek, hogy tartsd tiszteletben szerzői jogaimat. A Francia kaland blogon vagy a hozzá kapcsolódó felületeken megjelenő cikkek tulajdonosa és jogosultja a Francia kaland bloggere. Ezen szellemi alkotások teljes vagy részbeni felhasználása különösen, de nem kizárólag üzletszerzési, marketing vagy más egyéb kereskedelmi célra a blogger előzetes írásbeli engedélye nélkül szigorúan tilos!
Kommentek